poniedziałek, 3 kwietnia 2017

O zburzeniu Świątyni.

Dzisiaj napiszę moje własne rozważanie na temat fragmentu Pisma Świętego z Ewangelii według św Jana.

"Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. 14 W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. 15 Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. 16 Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» 17 Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie7. 18 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» 19 Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» 21 On zaś mówił o świątyni swego ciała8. 22 Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus" 

Chce zwrócić uwagę na tą część tego fragmentu Ewangelii
"Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»

O co chodzi w tym fragmencie?

No po prostu o to, że Jezus nakazał Żydom zburzyć Świątynie Jerozolimską, czyli Dom Boga Ojca.
Czyli Miejsce Kultu Boga Ojca.

Natomiast co Żydzi odpowiedzieli - Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? I nie wykonali nakazu Jezusa.
No to skoro Żydzi nie zburzyli Świątyni w Jerozolimie no to jak Jezus mógł odbudować Ją w Ciągu trzech dni?
Dla mnie, jest to oczywiste że Odbudowanie Świątyni zostało dokonane w Ciągu trzech Dni.
Świątynia Została wzniesiona na Nowo" aby zrozumieć to, myślę że trzeba byłoby się skupić na tym co tak naprawdę spowodowało zburzenie Świątyni i czym jest zburzenie Świątyni?

A mianowicie, aby zrozumieć to - pomógł mi fragment z Ewangelii Mateusza.
"lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha, a zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, z góry na dół. Mt 37,38.

Śmierć Jezusa spowodowała rozerwanie tej Zasłony Przybytku która była w Świątyni Jerozolimskiej. Według tradycji Żydowskiej Ta Zasłona Kryła ona przed oczyma wiernych obecność Bożą. Skoro została rozdarta ta Zasłona to znaczy że w tym momencie rozdarcia Zasłony po prostu ta Świątynia przestała być Domem Boga Ojca. Bóg Ojciec "wyprowadził się" na zawsze z tej Świątyni.  A rozdarcie tej Zasłony, po prostu pokazuję w dosyć jasny i przejrzysty sposób „wyprowadzkę" Boga Ojca ze Świątyni Jerozolimskiej.

Bóg Ojciec, opuścił Świątynie w Jerozolimie bo lud Jego odrzucił Jego Syna, a zarazem Go Samego i dodatkowo sam Jezus Chrystus dał się Ukrzyżować Żydom ale zgodnie z Wolą Ojca, chociaż był niewinny,  bez żadnego grzechu ale zrobił to za okup dla Wielu czyli dla Tych - co w Niego Wierzą..
„Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo lub zburzcie tę świątynię a ja w trzy dni ją odbuduję” Dla mnie jest oczywiste, że tak się stało, mimo że Żydzi nie wykonali nakazu Jezusa
bo nie zburzyli Świątyni w Jerozolimie.”

W Świątyni Jerozolimskiej miejsca kultu Boga Ojca już  nie było, zostało puste miejsce – rozdarta zasłona to co zrobił Syn Boga Ojca? - w ciągu trzech Dni - odbudował Świątynie.
a moment który o tym świadczy - "On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus"

Swoją drogą spotkałem się z jak dla mnie dziwnym tłumaczeniem że Jezus powiedział do Żydów aby Go Zabili… ale nie będę tego komentować…
Dla łatwiejszego zrozumienia, myślę że Warto Tą Wypowiedź potraktować w następujący sposób

„Zburzcie tę świątynię” – odnieść do Świątyni w Jerozolimie,  „a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo lub a ja w trzy dni ją odbuduje” – Do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.


1 komentarz:

  1. Tak jest,dzis świątynia Boga jest ciało nowonarodzonej osoby.

    OdpowiedzUsuń